Dlaczego warto sięgać po zdrowsze zamienniki cukru?

Praktycznie każdy z nas lubi od czasu do czasu umilić sobie dzień słodką przekąską. Stosowany powszechnie biały cukier charakteryzuje się jednak dużą kalorycznością (w 100 g produktu znajduje się aż 405 kcal), a proces jego produkcji pozbawia go większości cennych substancji odżywczych. Nie oznacza to jednak konieczności całkowitej rezygnacji ze słodkich przyjemności. Natura dostarcza nam wielu zamienników, które nie tylko zawierają znacznie mniej kalorii, ale też sprawiają, że miłośnicy słodkiego smaku nie muszą już wybierać między zdrowiem a przyjemnością.

Cukier kokosowy

Pozyskiwany z pąków palmy kokosowej cukier charakteryzuje się wyrazistym, intensywnym aromatem. Ma niższy indeks glikemiczny w porównaniu z cukrem białym i nieco mniejszą kaloryczność – 100 g produktu dostarcza 382 kcal. Zawarte w nim witaminy, składniki mineralne, antyoksydanty oraz błonnik wykazują korzystny wpływ na pracę jelit.

Cukier trzcinowy

Cukier pozyskiwany z trzciny cukrowej w przeciwieństwie do cukru białego nie jest oczyszczany z melasy, której to zawdzięcza swoją karmelową barwę oraz lepką strukturę. Jego wartość energetyczna to 399 kcal w 100 g, czyli nieco mniej niż w cukrze tradycyjnym. Ograniczony stopień przetworzenia sprawia, że produkt ma w sobie więcej cennych składników mineralnych.

Erytrytol

Choć wyglądem i smakiem erytrol przypomina biały cukier, słodzik ten ma wyjątkowo niski indeks glikemiczny, a spożywanie go nie wpływa na poziom glukozy we krwi. Wykazuje właściwości prozdrowotne – antyoksydacyjne oraz antybakteryjne. Jego wartość energetyczna to tylko 0,02 kcal w 100 g.

Ksylitol

Znany jako cukier brzozowy, ksylitol znajduje zastosowanie zarówno w przemyśle spożywczym, jak i farmaceutycznym. Jest niskokaloryczny – w 100 g produktu znajdziemy 240 kcal. Charakteryzuje go bardzo słodki smak. Nie fermentuje w przewodzie pokarmowym, działa bakteriobójcze oraz chroni zęby przed rozwojem próchnicy, dodatkowo wspomagając przyswajanie wapnia.

Syrop z daktyli

Ciekawa alternatywa, którą stosować można nie tylko jako substancję słodzącą, ale także polewę do wypieków i deserów. Syrop daktylowy bogaty jest w potas, magnez, wapń oraz witaminy. Dzięki obecności salicylanów wykazuje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Ma dużo niższą kaloryczność w stosunku do cukru białego, w 100 g produktu znajdziemy 281 kcal.

Dbając o swoje zdrowie oraz sylwetkę, nie trzeba już rezygnować z małych słodkich przyjemności. Co więcej, szeroki wybór zamienników dla tradycyjnego cukru gwarantuje nie tylko doznania smakowe, ale także pewność, że podczas posiłków dostarczamy naszemu organizmowi wartościowych substancji odżywczych. Sprawdź słodkie alternatywy dostępne w sklepie E-Dana.pl!