Soda oczyszczona – zastosowanie w produkcji żywności i gospodarstwie domowym

Wodorowęglan sodu, bo tak właśnie nazywa się soda oczyszczona, to związek chemiczny z grupy wodorowęglanów o wyjątkowych właściwościach oraz szerokim zastosowaniu zarówno w kuchni, kosmetyce, lecznictwie, jak i produkcji żywności. Sprawdź, do czego może być stosowana soda produkowana głównie do użytku w przemyśle spożywczym, tekstylnym czy chemicznym.

Właściwości i zastosowanie sody oczyszczonej

Soda jest substancją delikatnie żrącą. Ma charakter zasadowy, dlatego neutralizuje kwasy i pochłania nieprzyjemne zapachy. Wykazuje również właściwości spulchniające oraz fermentujące, jest silnym środkiem przeciwgrzybiczym, a także ma działanie odtruwające. Właśnie dzięki wymienionym właściwościom chemicznym i fizycznym soda ma tak wszechstronne zastosowanie.

W kuchni i przemyśle spożywczym soda oczyszczona wykorzystywana jest jako składnik proszku do pieczenia, napojów musujących w proszku, tabletek musujących czy dodatków regulujących pH żywności. Soda świetnie zastępuje również proszek do pieczenia, spulchniając wyroby cukiernicze i piekarnicze. Może być też stosowana jako środek neutralizujący przykre zapachy np. w lodówce – wystarczy tylko odrobina sody, aby nieprzyjemna woń została usunięta.

W gospodarstwach domowych soda wykorzystywana jest jako uniwersalny środek czyszczący do różnych powierzchni, mikrofalówek i piekarników, a także toalet. Dzięki niej możliwe jest też wybielanie czyszczonych elementów oraz usuwanie osadów twardej wody, konserwacja srebrnej biżuterii lub sztućców czy odświeżenie bukietu kwiatów. Soda skutecznie usuwa też plamy z tłuszczu i spalenizny, w połączeniu z octem udrażnia rury, eliminuje żółte przebarwienia z ubrań, jak również zmiękcza wodę.

Nie można też pominąć leczniczych właściwości sody. Jest ona od wieków stosowana jako środek eliminujący skutki zatrucia preparatami farmaceutycznymi i związkami chemicznymi. Przynosi również ulgę w niestrawności czy zgadze. Rozpuszczona w wodzie działa leczniczo na stany zapalne, ukąszenia owadów oraz poparzenia słoneczne.

Dana – hurtownia przypraw, orzechów i bakalii

Wodorowęglan sodu bez wątpienia ma wiele cennych właściwości oraz zastosowań. Wysokiej jakości sodę zamówisz w naszej hurtowni przypraw, orzechów i bakalii. Zapraszamy do wygodnych zakupów online w Dana!