Jak jeść nasiona amarantusa?

Roślina o nieco egzotycznym brzmieniu, jaką jest amarantus, staje się coraz popularniejsza w kuchniach na całym świecie. Dzięki wszechstronnemu zastosowaniu i niesamowitym wartościom odżywczym wiele osób sięga po jej nasiona, które stanowią na przykład doskonałą alternatywę tradycyjnych źródeł białka. Czym właściwie jest amarantus oraz w jaki sposób jeść jego ziarna?

Właściwości i zalety amarantusa

Amarantus, zwany też szarłatem wyniosłym, należy do grupy zbóż rzekomych i był uprawiany już w starożytności. Znany ze swojego delikatnego, lekko orzechowego smaku oraz wielu korzyści zdrowotnych uznawany jest za tzw. superfood, czyli nieprzetworzony pokarm, który w niewielkiej ilości dostarcza pełnej gamy wartości odżywczych. Jego ziarna są bowiem bogatym źródłem potasu, magnezu, wapnia, fosforu, żelaza, jak również antyoksydantów, w tym witaminy A, C, E i B.

Poza tym nasiona amarantusa nie zawierają glutenu, przy czym są wyjątkowo bogate w białko. Stanowią więc uniwersalny komponent niemal każdej diety, na przykład wegetariańskiej, wegańskiej, bezglutenowej, lekkostrawnej, wysokobiałkowej. 

Prażone ziarno, czyli amarantus popping

Nasiona amarantusa możemy spotkać w sklepach w różnej formie, a jedną z nich są ekspandowane ziarna prażone określane również jako “popping”. Poddane obróbce cieplnej oraz ciśnieniowej zyskują na objętości i stają się miękkie. Znakomicie sprawdzają się jako dodatek do jogurtu, kefiru, twarogu, musli, koktajlu. Poza tym wiele osób posypuje nimi sałatki, surówki, zupy czy owoce, a także wykorzystuje jako przekąskę lub składnik zdrowszej panierki.

Ugotowane nasiona do zdrowszych i kreatywniejszych potraw

Pożywne ziarna amarantusa stanowią jego najcenniejsze elementy. Można je jeść na wiele różnych sposobów, a jedną z opcji ich przyrządzenia jest gotowanie w lekko osolonej wodzie nie dłużej niż 20 minut. Wówczas miękki, błyszczący szarłat sprawdza się jako składnik placków z dynią lub cukinią, jak również komponent do słodkich oraz słonych wypieków, takich jak ciasta, lody, desery, chleby, bułki czy pasztety. Ugotowane nasiona amarantusa traktować można też jak kaszę, czyli dodatek do zup, sosów, gulaszów, mięs i ryb.

Chcesz zaopatrzyć się w ekspandowane ziarna amarantusa lub nasiona do gotowania? Potrzebujesz wyjątkowo pożywnej mąki z szarłatu wyniosłego? Ten wartościowy superfood w każdej wspomnianej postaci znajdziesz w naszym sklepie internetowym z bakaliami. Zachęcamy do składania zamówień w hurtowni online i korzystania z szybkiej dostawy do domu!