Do czego wykorzystać suszony berberys?

Berberys zwyczajny to kolczasty krzew naturalnie występujący w Europie Środkowej i południowej Azji. Owoce tej rośliny zwane jagodami, mają podłużny kształt i czerwony kolor. Charakteryzuje je nietypowy smak zbliżony do rodzynek lub żurawiny – pomimo dużej zawartości cukru są kwaśne i cierpkie. Owoce berberysu w postaci suszonej mają wiele cennych właściwości i szerokie zastosowanie. Chcesz je poznać? Czytaj dalej!

Prozdrowotne właściwości i zastosowanie suszonego berberysu

Owoce suszonego berberysu to bogactwo witamin, węglowodanów, minerałów i błonnika. Wspomagają leczenie kataru oraz pracę wątroby, stosowane są jako skuteczny środek przeciwbakteryjny, przeciwgrzybiczy, przeciwzapalny i przeciwbólowy, stanowią też idealne uzupełnienie diety niskowitaminowej. Berberys może być stosowany w leczeniu dolegliwości takich jak biegunka, infekcje dróg moczowych, bóle brzucha, zapalenia stawów, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca czy trądzik.

Do czego wykorzystać suszony berberys? Owoce tej rośliny doskonale nadają się jako składnik herbat i innych napojów oraz suplementów diety. Suszony berberys można również stosować jako przyprawa do potraw, która dostarcza wyjątkowego smaku i aromatu. Pasuje do owsianek, płatków śniadaniowych, musli, deserów, a także dań mięsnych z ryżem lub makaronem. Wspaniale sprawdza się również jako lekka przekąska lub dodatek do domowych dżemów. Dodatkowo, suszony berberys stosowany jest jako składnik kąpieli zapachowych, które mają działanie relaksujące i pomagają w redukcji stresu.

Należy jednak pamiętać, że suszony berberys może mieć działanie toksyczne, dlatego zaleca się stosowanie go z umiarem i po konsultacji z lekarzem. Podanie zbyt dużej ilości berberyny jednorazowo może doprowadzić bowiem do problemów z układem trawiennym. W przypadku ciąży i karmienia piersią, berberys powinien być stosowany tylko po konsultacji z lekarzem.

Berberys suszony w naszej hurtowni przypraw i bakalii online

Jeśli chcesz zacząć stosować berberys suszony w codziennej diecie – złóż zamówienie w naszym sklepie internetowym! Oferujemy tanie bakalie, przyprawy i wiele innych produktów. Wszystkie w doskonałej jakości i przystępnej cenie.